İnşirah Suresi Dinle

İnşirah Suresi Okumanın Fazileti

Kuran-ı Kerim bir mucizedir. Kıyamete kadar gelecek insanlar için bir rehber ve hidayet kaynağıdır. Allah Teâlâ bu kitabı okunup içindeki bilgilerle hayatımıza yön vermemiz ve bu sayede hidayete ulaşacağımızı haber vermiştir. Bu kitabı Arapça olarak okumamız bize bir şey kazandırmaz, okuyup ta hayatımıza yön vermedikten sonra. Ancak bundan sevap elde edeceğimizi söyleyen âlimlerde vardır. Hatta bazı kimseler kuranın bazı surelerinin bazı hastalıklara veya benzeri şeylere iyi geldiği şeklinde söylemleri vardır ve bunu keşif yolu ve tecrübeleri sayesinde elde ettiklerini söylerler.

Peygamberimizden bize ulaşan bazı hadislere göre bazı surelerin bazı olaylara karşı okunabileceği rivayet edilmektedir. İnşirah suresi ile ilgili böyle bir rivayet bulunmamakta olup inşirah suresi okumanın fazileti hakkında bazı kimselerin kendi keşif ve tecrübe yolu ile elde ettiklerini iddia ettikleri rivayetler vardır. Ancak Peygamber efendimizin “bu sureyi okuyan kimse bana gelip te sıkıntımı alan kimse gibidir” dediği rivayetler arasındadır. (Kaynak: Ebu Suud Efendi, Ebu Suud Tefsiri (İrşadü Akli-Selim), 9/173 İnşirah Suresi.)

Bu rivayetlere geçmeden evvel rabbimizin Kuran-ı Kerimin ne olduğunu söylediği 2 ayete değinmek istiyorum. “İşte bu kitap, kendisinde hiç şüphe yoktur; muttakiler için hidayet (yol gösterici) ‘dir. Onlar (muttakiler) ki gayba iman ederler ” (el- Bakara, 2/1-2). “Bu (Kur’an) kendisinde hiç şüphe olmayan ve muttakiler için hidayet rehberi kitaptır. Onlar gayba iman eden ve namazı kılanlardır” (el-Bakara, 2/2-3).

Bu rivayetlere gelince:

* İnşirah Suresi’nin okumanın faziletlerinden biri Kalp sıkıntısından kurtularak bol rızka kavuşmak isteyen kimse günde yedi kere okumaya devam ederse muradına nail olur.

* Günde beş vakit namazın ardından okumaya devam eden kimsenin Allah Teâlâ her işini kolaylaştırır. Kederli durumda ise ferahlığa çıkarır, beklemediği bir yerlerden kendisi rızıklandırılır kalbi her zaman huzur ve rahatlık içerisinde olur.

* Göğüs darlığı şikâyeti olan kimseye bu sure okunur veya hastanın kendisi okunmasına bizzat devam ederse Allah Teâlâ onu o hastalıktan kurtarır. Ayrıca gönül darlığı ve sıkıntı çeken bunalıma giren kişinin üzerine okunursa biiznillah şifa bulur.

* Selefi Salih’inden bir kısım ulemadan rivayet edildiğine göre; Kuran-ı Kerimi ezberlemede kim zorlanıyorsa bu sureyi bir kâğıda yazsın ve zemzem suyunun içerisine koysun ta ki yazılar su içerisinde tamamen silinene kadar bekletildikten sonra bu suyu içerse hafıza ve ezber sorunu kalmayacaktır. Bu su ayrıca böbrek taşı veya kumu hastalığı olanlara içirilirse şifa bulur.

inşirah suresi

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *