İnşirah Suresi Dinle

İnşirah Suresi Ne Zaman Okunur

Bu sureyi okumanın her sure gibi belli bir zamanı yoktur. Her zaman okunabilir. Namazlarda zammı sure olarak okunabilir. Yalnız bazı keşif ehli zatlar kendi tecrübelerine dayanarak ve yine bu surenin isminden dolayı sıkıntılı olanların, özellikle de kalp sıkıntısı olanların okuması durumunda bu sıkıntılardan kurtulacaklarını bildirmişlerdir. Bunun yanında inşirah suresi ne zaman okunur sorusuna cevap olarak yine bazı keşif ehli zatların bildirdikleri zamanları sıralarsak:

Günde beş vakit namazın ardından okumaya devam eden kimsenin Allah Teâla her işini kolaylaştırır. Kederli durumda ise ferahlığa çıkarır, beklemediği bir yerlerden kendisi rızıklandırılır kalbi her zaman huzur ve rahatlık içerisinde olur.

Göğüs darlığı şikâyeti olan kimseye bu sure okunur veya hastanın kendisi okunmasına bizzat devam ederse Allah Teâla onu o hastalıktan kurtarır. Ayrıca gönül darlığı ve sıkıntı çeken bunalıma giren kişinin üzerine okunursa biiznillah şifa bulur.

Herhangi bir dileğin gerçekleşip murada erilmesi için ise; iki rekât hacet namazı kılınıp besmele ile birlikte yüz elli iki kere inşirah suresini okuyup dileğini iste. Gece yarısından sonra okunması makbuldür, denilmektedir.

Yine bu sureyi duha vaktinde iki yüz defa okumaya devam eden kimse bazı esrarı ilahiye denilen olaylara vakıf olur. Burada duha vaktine bir açıklık getirmek istiyorum. İçimizden bu vakit nedir? Ne zamandır? Gibi soruların olacağını görerek izah etmek istiyorum. Duha vakti halk arasındaki tabiri ile kuşluk vaktidir. Güneşin doğmasından kırk beş dakika sonra başlayıp, öğle vaktine kırk beş dakika kalana kadar geçen zamandır. Ayrıca kuşluk namazı denilen namaz da bu vakitte kılınır.

Özellikle iç sıkıntısı olanların meal ve tefsirini de okuyarak, manalarını kalplerinden geçirerek, özellikle bu surenin indiği zamanda Mekke’nin ve Peygamberimizin içinde bulunduğu durumları kendi iç dünyalarında canlandırmaları, böylece ayetlerin meal ve tefsirlerini okumalarının bu sıkıntılara iyi geleceği naçizane görüşümdür.

inşirah suresi

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *