İnşirah Suresi Dinle

İnşirah Suresi Fazileti

İnşirah Suresi Mekke’de nazil olan surelerden biridir. Toplam sekiz ayettir. İnşirah: açılmak, genişlemek, sevinmek manalarına gelmektedir. Faziletleri hakkında çok çeşitli kaynaklardan gelen rivayetler olup sizler için aşağıda derlemeye çalıştık. Bu faziletlerin yapılınca mutlaka gerçekleşeceği kesin olmayıp rivayet eden kişilerin kendi keşiflerine dayanmaktadır. Bazı surelerin faziletleri hakkında Hadisi şerifler bulunmasına karşın bu sure için Peygamber efendimizin “bu sureyi okuyan kimse bana gelipte sıkıntımı alan kimse gibidir” dediği rivayetler arasındadır. (Kaynak: Ebu Suud Efendi, Ebu Suud Tefsiri (İrşadü Akli-Selim), 9/173 İnşirah Suresi.) İnşallah faydalı olabiliriz.

İnşirah suresinin faziletlerinden biri; Kalp sıkıntısından kurtularak bol rızka kavuşmak isteyen kimse günde yedi kere okumaya devam ederse muradına nail olur.

Günde beş vakit namazın ardından okumaya devam eden kimsenin Allahü Teala her işini kolaylaştırır. Kederli durumda ise ferahlığa çıkarır, beklemediği bir yerlerden kendisi rızıklandırılır kalbi her zaman huzur ve rahatlık içerisinde olur.

Göğüs darlığı şikâyeti olan kimseye bu sure okunur veya hastanın kendisi okunmasına bizzat devam ederse Allahü Teala onu o hastalıktan kurtarır. Ayrıca gönül darlığı ve sıkıntı çeken bunalıma giren kişinin üzerine okunursa biiznillah şifa bulur.

İnşirah suresinin faziletlerinden biri de yine Selefi Salih’inden bir kısım ulemadan rivayet edildiğine göre; Kuran-ı Kerimi ezberlemede kim zorlanıyorsa bu sureyi bir kâğıda yazsın ve zemzem suyunun içerisine koysun ta ki yazılar su içerisinde tamamen silinene kadar bekletildikten sonra bu suyu içerse hafıza ve ezber sorunu kalmayacaktır. Bu su ayrıca böbrek taşı veya kumu hastalığı olanlara içirilirse şifa bulur.

Maneviyatta ilerlemek isteyenler bu sureyi günde yetmiş defa okumayı ihmal etmesinler. Yine aldıkları yüksek seviyedeki ilimleri karşılarına çıkan büyük müşahedeleri yüksek keşifleri korumak isteyenlerde günde yetmiş kere okumaya devam etsinler.

Farz namazların ardından üç, beş, yedi defa okumaya devam edenlerin rızkı artıp tembellikten kurtulurlar.

Herhangi bir dileğin gerçekleşip murada erilmesi için ise; iki rekât hacet namazı kılınıp besmele ile birlikte yüz elli iki kere inşirah suresini okuyup dileğini iste. Gece yarısından sonra okunması makbuldür.

İnşirah suresini cam kaba yazarak gül suyu ile yazıyı silip içen kişi korku ve endişeden kurtulur.

inşirah suresi

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *