İnşirah Suresi Dinle

İnşirah Suresi Dinle

İnşirah Suresi Kuran-ı Kerimin doksan dördüncü suresi olup Mekke’de nazil olmuştur. Toplam sekiz ayettir. Nüzul olarak ise on ikinci suredir. Surenin ilk ayetinde geçen ve Allah’ın Peygamberinin kalbini feraha erdirmesini ifade eden neşrah kelimesi sureye adını vermiştir. Her güçlüğün ardından iki kolaylık olduğu müjdesi bizlere bu sure ile verilmektedir. İnşirah suresi dinlemek insanlara farklı bir huzur vermektedir.

Bu surenin faziletleri hakkında çok çeşitli rivayetler olup başka bir makalemizde bu konuya ayrıntılı olarak yer vermiştik. Bu sure kısa bir sure olup başta da belirttiğim gibi sekiz ayettir ve ezberlemesi kolaydır. Hatta okuma yazması olmayan dede ve nenelerimiz bile inşirah suresi dinleyerek ezberleyebilmektedirler. Gelişen ses teknolojileri sayesinde her türlü multimedya cihazında dinlenebilmekte ve kolaylıkla ezberlenebilmektedir. Hatta Türkçe olarak okunuşu yayınlanan bu sureyi Arapça bilmeyenler kolaylıkla ezberleyebilirler ancak inşirah suresi dinleyerek telaffuz hataları da giderilerek doğru bir okuma imkânına kavuşmuş oluyoruz.

Burada Latin alfabesi ve Arap alfabesi farklılıklarına değinmeyeceğim ancak telaffuz açısından ortaya çıkan sıkıntılarda saklanamayacak bir gerçek. Latin alfabesinden Türkçe olarak gramere göre öğrenenlerin inşirah suresi dinleyerek okuma hatalarını gidermeleri ve doğru telaffuzları öğrenmeleri de bu açıdan çok faydalı olacaktır.

Âlimlerimiz Latin alfabesinden okunup öğrenebileceği hakkında olumlu görüş bildirmektedirler ancak en kısa zamanda Arapça harflerle okunmaya başlanmasını ve tecvit bilen kimselerden yardım alarak okunuşların düzeltilmesini önermektedirler.

inşirah suresi

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *